Kúpalisko a wellness

Termálne kúpalisko

Termalne kupalisko PodhajskaV roku 1973 bol navŕtaný geotermálny prameň silne mineralizovanej vody v hĺbke 1900m. Voda má pri ústí teplotu 80° C a výdatnosť 50 litrov za sekundu. V tom istom roku sa začalo s výstavbou bazénov, solárií a ďalších zariadení. V súčasnosti sa v areáli termálneho kúpaliska nachádzajú dva plavecké bazény, dva veľké bazény, jeden detský bazén, oddychový areál, športový areál, perličkový kúpeľ, masáže, soláriá, autokemping a pod.

Na prvý pohľad neuveriteľné, ale je to tak. Slovensko má more. Síce sa nevlní, ale lieči. Jeho voda je totiž unikátom porovnateľným s vodou Mŕtveho mora. Pochádza ešte z treťohorného žriedla. V jeho spodných vrstvách našli zuby rýb, peľové zrnká a ďaľší vtedajší biologický materiál. Podložie žriedla patrí do relatívne mladej tektonickej oblasti, aktívnej ešte v minulom storočí. Vďaka nemu sa voda ohrieva a s teplotou pribliľne 80°C vystupuje na zemský povrch. Termálna voda liečivo pôsobí na ľudí, ktorí trpia prieduškovými ochoreniami, chorobami horných dýchacích ciest. Vyskytuje sa tu prvok lítium, ktorý napomáha liečbe dny, ďalej sú tu jodidy, ktoré stimulujú štítnu žľazu.

Vo vode sa nachádzajú fosforečnany a vápnik, pôsobiace na doliečenie zlomenín. Ďalej sú tu bromidy zmierňujúce bolestné stavy. Dobre pôsobí na ľudí trpiacich reumatizmom, cievnymi a kĺbovými ochoreniami, pretrvávajúcimi bolesťami chrbtice, stabilizuje stavy ľudí trpiacich osteoporózou, artrózou a artritídou. Sú tu zastúpené sírany, ktoré napomáhajú pri liečbe ekzémových ochoreniach. Kyselina kremičitá a boritá má kozmetické a dermatologické účinky na tele. Pri hromadnom kúpaní nevznikajú žiadne ochorenia ani plesne, nakoľko táto voda ihneď vznesené baktérie likviduje a nedovoľuje ich množeniu. Pre ľudí, ktorí by chceli navštíviť termálne kúpalisko za účelom liečenia, sa doporučujú skôr jesenné, zimné a jarné termíny, nakoľko účinky tejto vody sú silnejšie, z tohto dôvodu nie je potrebné ju schladzovať úžitkovou vodou, lebo termála voda je pri prameni horúca 83° C a v letných mesiacoch sa nestačí ochladzovať, takže sa riedi úžitkovou vodou a má menšie liečivé účinky.

Pre viac informácií navštívte nasledujúcu stránku www.tkpodhajska.sk

Wellness centrum Aquamarin

Wellness centrum AquamarinWellness centrum Aquamarin ponúka komplex služieb pre oddych a relaxáciu. Názov wellness centra je odvodený od drahého kameňa akvamarín (aquamarine = voda mora). Vo wellness centre je návštevníkom k dispozícii vnútorný i vonkajší bazénový svet, vitálny svet, turecký kúpeľ Hammam, oddychové priestory, botanická záhrada a kaviareň.
Bazénový svet – ponúka 9 bazénov s termálnou i úžitkovou vodou s množstvom vodných atrakcií vo vnútornom i vonkajšom prostredí.
Vitálny svet – ponúka komplex služieb pre relaxáciu – komplex sáun, tropický tunel, vodné peklo, morský kúpeľ, tepidárium, ľadopád, vedro odvahy i ochladzovací bazén.

Pre viac informácií navštívte nasledujúcu stránku www.tkpodhajska.sk